Védská jóga

Subham astu sarvadžagatam - Šťastny ať jsou všechny bytosti

Hathajógové krije

Basti (očista tlustého střeva)

Technika basti se v současné době používá již zřídka u ortodoxních jóginů žijících převážně v ústraní. Bylo prováděno za pomocí bambusové trubičky a naulí, kdy se jógin v dřepu ponořil do klidného toku řeky (dnes již je to nemožné vzhledem k čistotě řek a spíše se používá vlahá voda ve větší nádobě, vaničce apod.) a nasával vodu do tlustého střeva. Následně na břehu docházelo k vyprázdnění.

Mezi očistnými technikami zaujímá zvláštní postavení tzv.“očista mušle“, tedy šankha prakšálana, která má podobné, ne-li širší možnosti jemnohmotné a hrubohmoné očisty. Je komplexnější než basti, při níž jsou po požití poměrně velkého množství slané a teplé vody prováděny určité cviky, které velmi rychle dopraví pozřenou vodu z žaludku do střev a pomohou k jímu okamžitému vyloučení z těla. Voda tak během  2 hodin opustí tělo a nasbírá s sebou všechny nečistoty z našich útrob. Toto je v současné době nejpoužívanější technika očisty střev.

Avšak pro mnohé „příjemnější“ a přijatelnější je použít klasický klystýr za pomocí irigátoru (sada, pomocí níž klystýr provádíme). Je to neškodné, nenávykové a lze jej používat pravidelně k čištění nánosů tlustého střeva. Má velmi podobné účinky pokud se to zase nepřehání. Níže tedy popíši jak aplikovat klystýr (za použití setu irigátoru zakoupeného v běžných zdravotnických potřebách), aby nám byl užiteční stejně jako prastará technika basti.

Převaříme 2 litry vody, do níž přidáme jednu polévkovou lžíci mořské soli. Vodu odstavíme a necháme schládnout na teplotu asi 40 st.C. Poté naplníme roztokem sáček irigátoru (je na 2 l) a celý set zavěsíme v koupelně do výše očí, aby voda měla dostatečný přirozený spád. Zaujměte polohu na kolenou s rameny na zemi a maximálně vyvěšenou a uvolněnou oblastí břicha. Rektální trubičku a konečník namažeme rostlinným olejem (stačí velmi malé množství) a zasuneme do konečníku 15 – 30 cm hluboko. Pak uvolníme ventilek a necháme roztok volně vtékat do tlustého střeva. Sami ucítíme, kolik tekutiny se momentálně do střeva vejde. Pokud ucítíte tlak ve střevech, kdy se objem střev zvětší, chvíli počkejte až se sníží (uzavřete ventilek na chvíli) a pokračujte. Pokud se do střev nevejde celý objem sáčku, nic se neděje, časem získáte rutinu a po postupném vyčištění střev bude i více místa pro celý objem (není to však podmínkou). Zvětšením objemu střev se začnou odlepovat usazeniny na vnitřních stěnách. Snažte se udržet roztok co nejdéle, stačí však do 10 minut. Mezitím je dobré provést několik poloh, aby došlo k proplachu celých střev. Nejdříve se položte na levý bok, poté zaujměte polohu s nohama a pánví vzhůru (stačí poloviční svíčka) a nakonec se položte na pravý bok. Chcete-li ještě umocnit proces výplachu můžete několikrát provést agnisára krija (ve stoje nebo i v poloze poloviční svíčky, případně pokud se zastaví proce plnění střev roztokem, lze i tímto cvičením střeva uvolnit). Je to však pouze na vlastní zkušenosti, co vám bude vyhovovat.

Následně se v několika vlnách spustí reflex vyprazdňování. Celý proces trvá maximálně 1 hodinu. Pokud se podařilo napustit do střev menší množství než 1 litr, lze po vyprázdnění celý proces ještě zopakovat se zbytkem roztoku. Klystýr provádějte ráno nalačno a nejlépe po stolici (ale i toto není podmínkou, neboť klystýr lze úspěšně použít i při několikadenní zácpě). První jídlo po očistě vemte nejdříve za 1 hodinu a to lehce stravitelnou stravu. Druhý den je již možné přejít zcela na normální stravu. Doporučuji používat vnitřní očistu pravidelně (zpočátku 1x týdně až za 2 týdny, po vyčištění střev stačí dle potřeby nebo 1x za 3 měsíce; při vegetariánské či jógické stravě stačí provést preventivní očistu na podzim a na jaře), k tomu však je nanejvýš vhodné postupně měnit jídelníček tak, aby se snížilo množství toxinů v těle. Tedy přejít postupně na zdravější stravování a rozumnou úpravu množství.

Do roztoku lze místo mořské soli použít heřmánkový čaj, citronovou šťávu apod. (v tomto případě však jen 100 – 150 ml, které se ihned nevyloučí a zůstává ve střevech a odchází s běžnou stolicí).