Védská jóga

Subham astu sarvadžagatam - Šťastny ať jsou všechny bytosti

Hathajógové krije

Džala dhauti (očista žaludku)

Džala dhauti neboli kuňdžala, neboli kundžara krija, nebo také gadžakaraní, je proces řízeného zvracení a zároveň získání kontroly nad dávicím reflexem. Je to prastará a jednoduchá metoda komplexní očisty. Obyčejně (asi každý s tím máme osobní zkušenosti) k samovolnému zvracení dochází vždy, když se tělo potřebuje něčeho zbavit, neboť mu obsah žaludku nepřiměřeně škodí. To probíhá nejen na úrovni těla, ale i na úrovni psychicky. Víme, že i hluboce negatický psychický stav může vyvolat zvracení. Zvracení je tedy přirozenou obranou organizmu a přirozenou očistnou technikou, kterou používali nejen staří jogíni, ale indiány, domorodé kmeny apod. Zvracením se má tělo (buď samovolně nebo cíleně očistnou technikou) i psychika zbavit nečistot a usazenin.

Džala dhauti pomáhá při astmatu, chronické gastritídě, bronchitídě, poruchách látkové výměny apod. Celá procedúra čistí pleť a přispívá k odstranění kožních nečistot a onemocnění. Reguluje i srdeční funkce (povzbuzuje parasympatikus), pomáhá při léčbě zubů, onemocnění hrudníku, zácpě a trávicích poruchách, , žlučníkových potíží, kašle, angíny. Silně stimuluje oblast a orgány pupečního centra a solár plexu, povzbuzuje energetické centrum a imunitní centrum. NELZE provádět při srdečních chorobách a s vysokým tlakem, s akutními potížemi břišních orgánů!

Procerúru provádíme v pozici kágásany (vrána – pohodlný sed v dřepu na patách) a v tomto sedu postupně po skleničkách a pomalu vypijeme 1,5 až 2 litry fyziologického roztoku (tedy mírně slaná voda o teplotě do 40 st.C), ráno a na lačno (pokud možno po vykonané stolici). Vodu popíjíme tak dlouho, dokud jsme schopni vodu pozřít a udržet v žaludku, dokud nepocítíme silné nutkání ke zvracení. Poté se postavíme s chodily u sebe a předkloníme se v úhlu 90 st. (nad velkou nádobu nebo nad vanu, jsme-li venku, je to jednodušší). Levou dlan přiložíme na žaludek a mírně stalčíme. Prsty pravé ruky vložíme do krku a vyvoláme zvracení. Zvracení opakovat, dokud vytéká „výplach“. Časem lze při delší praxi vyvolat zvracení prováděním uddijány bandhy. POZOR, při zvracení zůstaňte pořád v předklonu!

Pro provedení výplachu doporučuji ztišení klidným dechem a relaxací. Je možné, že pocítíte chlad, proto je dobré se přikrýt pokrývkou. Lehké jídlo lze pozřít asi hodinu po vyčištění žaludku. Nejlépe nesolenou uvařenou rýži, zelenina, bylinný čaj apod. (pozn.: asi jako při žaludečních potížích).