Védská jóga

Subham astu sarvadžagatam - Šťastny ať jsou všechny bytosti

Hathajógové krije

Džala néti (očista nosních dutin)

Džala néti je výplach nosních dutin fyziologickým roztokem (mírně osolená voda o teplotě asi 40 st.C) pomocí nádoby (konvičky s náhubkem k tomu určené, nebo menší plastová nádobka s náhubkem a s dírkou ve dně – velmi dobře k tomuto účelu poslouží plastová nádobka ve tvaru medvíka, ve které se už po dlouhá léta prodává med). Do konvičky nebo do nádobky (před naplněním vody ucpat prstem dírku ve dně) nalijeme mírně slanou a vlahou vodu a postupně proléváme pravou a levou nosní dírku, přičemž máme otevřená ústa, kterými voda odtéká. Hlavu přitom máme nakloněnou do strany a mírně dopředu. Můžeme si pomoci pohybem jazyka, tak že jeho kořen přitlačujeme ke klenbě. Tím docílíme jakéhosi efektu pumpy a voda lépe z úst odtéká.

Tato technika nám pomůže lépe zvládnout dýchání nosem v průběhu celého dne, docílíme mnohem vyšší ochrany proti změnám počasí (zvláště na podzim a na jaře), sníží se sklon s rýmě, pomáhá léčit sennou rýmu, zvyšuje účinnost přijímání prány z dechu. Po psychické stránce se otevřete z uzavřené ulity, budete komunikativnější a otevřenější. Získáte větší vnitřní sílu. Procedúra se nedoporučuje při akutním zánětu středního ucha.

Jako náhradní cvičení lze použít nasávání slané vody přímo z dlaní a s použitím „pumpy“ jazyka, nebo jen výplach nosu s prodkým výdechem nosem. Nemá to však plný účinek jako klasický postup. Na závěr se doporučuje provést bhastriku neboli kapalabháti k vysušení nosních dutin a následnému ošetření ghí nebo kokosovým olejem.