Védská jóga

Subham astu sarvadžagatam - Šťastny ať jsou všechny bytosti

Hathajógové krije

Sútra néti (očista nosohltanu)

Sútra néti je založeno především na mechanických a chemických účincích tření sliznice nosohltanu, v důsledku čehož dochází k obnovení či posílení fyziologie této oblasti. Je významné z toho důvodu, že aktivovaná oblast je v podstatě vstupní branou prány (která vchází do našeho těla právě a pouze nosním dýcháním) a mnohem účinnější cestou pro transport vzduchu do plic. Dochází k odstranění zaschlých a usazených sekretů, hlenů a nečistot a jednak působí technika jako jemná vnitřní masáž s účinným prokrvením nosohltanu. Účinek této techniky prospívá i očím (zlepšuje se odtok očních žláz a stimuluje se jejich správná funkce), dalším dutinám v oblasti obličeje, podporuje krevní oběh v této části těla a současně i průchod prány, čímž zvyšuje její následný účinek, aktivizuje se centrální nervový systém. Je rovněž velmi dobrým doplňkem proti chronickým bolestem hlavy, kašle, rýmy, suché sliznice apod. Může účinně pomoci při odstraňování mnohých očních vad, ušních onemocnění, zhoršeného sluchu, zánětů uší apod.

Z pohledu nervového systému „napojeného“ na kanály ida a pingala, jako jemnohmotné substance, má stimulace nervových zakončení v nosohltanu přímý vliv na vyváženost obou energetických polarit (ida a pingala) a tedy i na kořenovou čakru, kde sídlí kundalíni. Prováděním této techniky se nám jednak lépe podaří navodit rovnováhu například pomocí LOMA-VILOMA, ale i obecně s naším energetickým systémem, s živou energií v nás. Dochází tak k podpoře sjednocení a harmonie obou protipólů. Drážděním nervových zakočení jsou stimulovány vzruchy v oblasti podbříšku a probouzejí tak energii uloženou v kostrči (kundalíni).

Sútra néti provádíme tak, se se posadíme do pozice kágásany (vrány, pozice pohodlného dřepu na patách). Vlněné provázky jedním koncem zalité do včelího vosku a namočené do fyziologického roztoku (voda slaná asi jako naše krev a mající teplotu těla, tj do 40 st.C) postupně protáhneme jednou a druhou nosní dírkou a vytáhneme ústní dutinou. Postupně střídavě jemně protahujeme provázky oběmi nosními dírkami. Stačí 5x až 7x. K očistě lze použít i katétr (gumová hadička o průměru asi 2 – 3 mm) rovněž navlhčený fyziologickým roztokem.

V návaznosti na tuto techniku se doporučuje provést džala néti (porpáchnutí nosu slanou vodou) a následně provést bhastriku neboli kapalabháti (kovářské měchy), aby se sliznice dokonale vysušila. Poté se doporučuje sliznici v nosních dírkách ošetřit trochou ghí (přepuštěné máslo) nebo kokosovým olejem.